Facelia Błękitna 20kg, Zobacz większe

Facelia Błękitna 1kg,

Nowy produkt

Doskonała roślina paszowa. 

Więcej szczegółów

10 Przedmioty

15,00 zł brutto

Więcej informacji

Facelia błękitna to jednoroczna roślina z rodziny faceliowatych (Hydrophyllaceae).

Wyróżniającymi cechami facelii są:

1. małe wymagania siedliskowe,wodne oraz pokarmowe,

2. szybkie tempo wzrostu oraz krótki okres wegetacji.

Dzięki powyższym właściwościom może być z powodzeniem wykorzystywana jako międzyplon ścierniskowy. Facelia błękitna nie jest spokrewniona z innymi, uprawnymi gatunkami roślin, dlatego nie jest silnie porażana przez choroby i szkodniki. Jej właściwości mątwikobójcze sprawiają, że stanowi ważny element zmianowania na polach obsiewanych burakami cukrowymi oraz rzepakiem ozimym. Roślina jest bardzo konkurencyjna w stosunku do uciążliwych chwastów, pełni funkcję rośliny pionierskiej na obszarach zdegradowanych rolniczo.

Przy pasiece uprawia się ją jako obfite źródło nektaru i na nasiona. Według badań przeprowadzonych w 1959r. wydajność miodowa czystego zasiewu facelii waha się od 180 kg z ha na glebach jałowych do 1100 kg z ha na bardzo urodzajnych glebach lessowych.

Wydajność ta zależy nie tylko od rodzaju gleby, lecz także od nawożenia i warunków atmo­sferycznych w czasie wzrostu i kwitnienia roślin. Przyjmuje się, że w normalnych warunkach polowych i przy przeciętnej pogodzie wydajność miodowa wcześnie wysianej fa­celii wynosi 300 kg/ha, natomiast na glebie urodzajnej i przy do­brej pogodzie wytwarza dużo kwiatów, a wówczas wydajność może dochodzić do 400—500 kg/ha. Rośliny wysiane późno mają coraz to mniejszą wydajność miodową, a wysiane w sierpniu już nie w każdym roku zdążą zakwitnąć.

Dla celów wyłącznie pszczelarskich (plantacja kwiatowa) facelię można siać rzadziej. Na glebach żyznych i odchwaszczonych wystarczy 2—3 kg dobrze kiełkujących nasion na ha. Rośliny rosną wówczas bujnie, rozkrzewiają się i wytwarzają dużą liczbę obfi­cie nektarujących kwiatów, lecz plantacja taka dojrzewa nierów­nomiernie i może ulec dużemu zachwaszczeniu, zwłaszcza gdy nasiona mają zmniejszoną zdolność kiełkowania. Dlatego w upra­wach przeznaczonych na nasiona stosuje się siew gęstszy.

Norma wysiewu:

Facelia błękitna na nasiona- 6-18kg/ha

Facelia błękitna- międzyplon ścierniskowy- 10-15kg/ha

Czy wiesz, że...

Miód faceliowy posiada przede wszystkim właściwości lecznicze, używać go powinny osoby mające problemy z nadciśnieniem tętniczym, ponieważ miód skutecznie je obniża.

Opinie

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Facelia Błękitna 1kg,

Facelia Błękitna 1kg,

Doskonała roślina paszowa. 

Produkty powiązane

projekt i realizacja: amill.pl