Gryka 1kg

Nowy produkt

Roślina jednoroczna o przeznaczeniu do zbioru ziarna oraz na poplon.

Więcej szczegółów

40 Przedmioty

3,70 zł brutto

Więcej informacji

Roślina jednoroczna, miododajna. Uprawiana w międzyplonie ścierniskowym. Po 7-8 tygodniach od zasiewu daje obfity pokos zielonki. Postawia dobre stanowisko dla innych roślin, w szczególności zbożowych, np. przeciwdziała występowaniu w glebie niektórych nicieni. Z jednego hektara zasiewów gryki można uzyskać w wyniku oblotu pszczół 40-100 kg bardzo cennego miodu. Udaje się na glebach słabszych nawet piaszczystych.

Gryka zwyczajna jest rośliną dwuliścienną z rodziny rdestowatych. Zaliczana jest do grupy roślin zbożowych ze względu na podobny skład chemiczny nasion i agrotechnikę uprawy. Jej nasiona odznaczają się dużą zawartością białka (11 – 16%) i dobrze zbilansowanym składem aminokwasów lecz nie zawierają glutenu - dlatego spożywane są tylko w postaci kaszy. Słoma wykorzystywana jest jako pokarm dla zwierząt.

Roślina ta posiada liczne zalety:

  • skutecznie chroni glebę przed erozją

  • jest odporna na szkodniki i choroby

  • ma działanie fitosanitarne na glebę, ponieważ skuteczne zwalcza nicienie,

  • wywiera też na nią działanie allelopatyczne - ponieważ ogranicza występowanie szkodników glebowych np. rolnic i pędraków i niektórych chwastów jak perz i komosa

  • ma wysoką zdolność przyswajania azotu i fosforu z gleby,

  • ma małą wrażliwość na warunki glebowe,

  • może być źródłem paszy dla zwierząt (słoma)


Obok użytkowania na ziarno w plonie głównym, gryka może być uprawiana jako roślina poplonowa – szczególnie na glebach o niskiej bonitacji. 
Tak liczne zalety powinny zdecydować o zwiększeniu jej popularności. Okazuje się jednak, że jest niezbyt popularna, a główną przyczyną małego areału jest zbyt niski poziom plonowania i jego zawodność.

Norma wysiewu 60-70kg/ha

Opinie

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Gryka 1kg

Gryka 1kg

Roślina jednoroczna o przeznaczeniu do zbioru ziarna oraz na poplon.

Produkty powiązane

projekt i realizacja: amill.pl